سه شنبه 9 آذر 1400 – 13:47

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

بازار فارکس – از ابتدای هفته تقریبا تمامی ارز های اصلی در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند.

نگران‌ها از سویه جدید ویروس کرونا باعث به راه افتادن جریانات ریسک گریزی شدید در بازارهای مالی شده است. شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا سقوط کرده‌اند. در این میان تقاضا برای دارایی‌های امن مثل اوراق قرضه افزایش یافته است. ظاهراً واکسن‌های فعلی کرونا در برابر سویه جدید کارایی ندارند.
شاخص سهام Stoxx Europe 600 به اندازه ۱٫۵ درصد پایین آمده و به پایین‌ترین سطح در هفت هفته اخیر رسیده است. شاخص آتی سهام S&P 500 هم بیش از یک درصد پایین آمده و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم در حال سقوط است. بازدهی اوراق خزانه‌داری با قیمت آن رابطه معکوسی دارد. افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث بالا رفتن قیمت این اوراق شده و در عین حال نرخ بازدهی آن را هم پایین کشیده است. ارزهای کالایی هم سقوط کرده‌اند. اما دارایی‌های امنی مثل ین ژاپن و اونس طلای جهانی رشد کرده‌اند.
متخصصین بر این باورند که واکسن‌های فعلی کرونا در برابر سویه جدید کارایی ندارند و شاید چند ماه طول بکشد تا سویه جدید کرونا مهار شود. رئیس فدرال رزرو آمریکا هم نگران است و گفته که سویه جدید کرونا می‌تواند ریسک جدی بر چشم‌انداز تورم و بازار کار آمریکا تحمیل کند. در این میان انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم تضعیف شده و بازار دیگر مثل هفته گذشته انتظار افزایش سریع نرخ بهره را ندارد.
امروز در تقویم اقتصادی فارکس داده‌های تورمی ناحیه یورو منتشر شدند. رشد تورم ناحیه یورو رکورد زده و از تمامی پیش‌بینی‌ها بیشتر بوده است. این یعنی بانک مرکزی اروپا در نشست ماه آینده خود با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. رشد سالانه ۴٫۹ درصدی تورم ناحیه یورو در کنار بحران سویه جدید کرونا، بانک مرکزی اروپا را در وضعیت بدی قرار خواهد داد. با این حال تا به این جای کار یورو در برابر رقبا تقویت شده است.