NFP

امروز ۸ ژانویه ۲۰۲۱ گزارش NFP و داده‌های نرخ بیکاری ایالات متحده منتشر می‌شود. این داده‌ها به شدت ازسوی فعالان بازار فارکس رصد می‌شود. برای آگاهی از سناریوهای احتمالی داده‌های امروز پیشنهاد می‌کنیم، بخش سوم این مقاله را ازدست ندهید.

پیش‌زمینه

آمریکا پس از گذراندن یک سال سخت و پر سر و صدا، شدیدا نیاز به اخبار مثبت دارد. متاسفانه بعید به نظر می‌رسد که آمار اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا (NFP) ماه دسامبر، بهبود چندانی را در بازار اشتغال آمریکا نشان دهد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند آمار اشتغالی که روز جمعه (امروز) منتشر می‌شود حاکی از آن باشد که آمریکا در این ماه توانسته تنها ۶۸ هزار شغل جدید ایجاد کند و نرخ بیکاری با افزایش ۰.۱% به ۶.۸% برسد.

با این که دولت آمریکا بر سر بسته محرک به توافق رسید و در شروع سال توانست چک‌های محرک ۶۰۰ دلاری را توزیع کند اما این چک‌ها اخیرا به دست شهروندان آمریکا رسیده است و باعث نمی‌شود آمار اشتغال ماه دسامبر بهبود پیدا کند. در همین حین، افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در زمستان باعث شده بسیاری از مشاغل تعطیل شوند و نتیجه درآمد خانوارها در سراسر کشور افت چشم‌گیری داشته است. به نظر نمی‌رسد توزیع واکسن آن هم با این سرعت کند، نتوانسته باشد بهبودی در آمار اشتغال ماه دسامبر ایجاد کرده باشد.

آمریکا در ماه دسامبر روزهای سختی را پشت سر گذاشت. اما همه امیدوارند که آنچنان که این ضرب المثل معروف می‌گوید: «تاریک‌ترین لحظه شب، درست قبل از سپیده دم است»،  اوضاع روبه راه شود.

Source: GAIN Capital

پیش‌بینی NFP

همانطور که می‌دانید، ۴ اندیکاتور پیشتاز وجود دارند که به ما در پیش‌بینی گزارش NFP کمک می‌کنند. ما قبلا در مقاله‌ای مفصل راجع به NFP و نقش آن در بازار فارکس صحبت کرده‌ایم که اگر تاکنون ان را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

  • آمار اشتغال PMI خدماتی موسسه ISM کاهش یافت و از ۵۱.۵ ماه پیش به ۴۸.۲ رسید.
  • آمار اشتغال PMI بخش تولیدی افزایش یافته و از ۴۸.۴ ماه پیش به ۵۱.۵ رسیده است.
  • گزارش اشتغال موسسه ADP، کاهش چشم‌گیر ۱۲۳ هزار شغل را در ماه دسامبر نشان داد. این گزارش در ماه پیش افزایش ۳۰۴ هزار واحدی اشتغال را نشان داده بود.
  • در نهایت میانگین متحرک ماهانه مدعیان بیکاری به ۸۳۷ هزار نفر افزایش یافته که نسبت به ماه پیش تقریبا ۱۰۰ هزار نفر افزایش داشته است. این گزارش ماه گذشته ۷۴۰ هزار نفر اعلام شده بود.

همانطور که قبلا هم گفتیم به دلیل اوضاع اقتصادی بی‌سابقه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا در دنیا رخ داده است، معامله‌گران باید پیش‌بینی‌ها را با شک و تردید دنبال کنند. با در نظر گرفتن این مورد و گفته‌های ما، اندیکاتورهای پیشتاز این موضوع را به ما نشان می‌دهند که احتمالا باید منتظر آماری بدتر از پیش‌بینی‌ها از گزارش NFP ماه دسامبر باشیم و انتظار داریم ایجاد اشتغال افتی بین ۲۵ تا ۱۲۵ هزار شغلی داشته باشد. هر چند که به دلیل شرایط مبهم فعلی نمی‌توان پیش‌بینی درستی از این موضوع داشت.

جدا از شرایط فعلی، پیش‌بینی‌ گزارشات ماهانه کار مشکلی است، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم زیاد به این پیش‌بینی‌ها ( از جمله پیش‌بینی خود ما) اتکا نکنید. می‌توان گفت دیگر گزارش‌ها از جمله میانگین درآمد ساعتی، که امروز منتشر می‌شود به اندازه NFP می‌تواند مهم باشد.

واکنش احتمالی بازار به NFP

 

میانگین درآمد ساعتی کمتر از ۱% میانگین درآمد بین %۱ تا ۳% میانگین درآمد بیشتر از ۳%
شغلی ایجاد نشده باشد دلار به شدت نزولی دلار نزولی دلار کمی نزولی
بین ۰ تا ۱۵۰ هزار شغل دلار نزولی دلار کمی نزولی دلار خنثی
بیشتر از ۱۵۰ هزار شغل دلار کمی نزولی دلار خنثی

دلار کمی صعودی

هر چند که دلار امروز اندکی رشد داشته، اما در ۹ ماه اخیر افت چشم‌گیری داشته است و شاخص دلار (DXY) که معامله‌گران به شدت آن را دنبال می‌کنند، تقریبا به کف ۶ ساله خود رسیده است. با پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سنا و کنترل کامل آن‌ها بر مجلس سنا می‌توان انتظار داشت که بسته‌های محرک بیشتری در ۲ سال آینده تصویب شوند. اگر گزارش NFP بهتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شود، می‌تواند منجر به افزایش ارزش دلار شود، البته با توجه به این که روند کلی دلار نزولی است، هر صعودی که دلار داشته باشد، موقتی و تنها به عنوان اصلاحی در نظر گرفته می‌شود.
اگر گزارش نسبت به پیش‌بینی‌ها خیلی بهتر اعلام شود، جفت ارز EURUSD و GBPUSD که اخیرا به شدت قوی شده‌اند، ممکن است در هفته آینده، با اصلاح مواجه شوند. در طرف دیگر، اگر گزارش نسبت به پیش‌بینی‌ها کمتر اعلام شود سبب می‌شود دلار روند نزولی خودش را ادامه دهد و جفت ارز USDJPY بعد از رشدی که امروز داشته، مجددا افت کند.

منبع: forex

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.